O autorze
Jestem dietetykiem z zamiłowania i zawodu. Moim celem jest poszerzanie wiedzy na temat świadomego odżywienia i zdrowego stylu życia. Jeśli potrzebujesz inspiracji i motywacji, aby zmienić swój styl życia- zapraszam do odwiedzenia mojego bloga www.diet-coaching.xaa.pl

Pamiętaj o wodzie!

www.diet-coaching.xaa.pl
Najbliższe dni zapowiadają się naprawdę upalnie, dlatego nie zapominajcie o odpowiedniej ilości płynów wypitych każdego dnia.

Woda w organizmie człowieka stanowi przeciętnie 60% masy ciała. Jej zawartość zmniejsza się z wiekiem. Osobom dorosłym zaleca się wypijać 30-35 ml płynów na 1 kg masy ciała przez dobę. Ilość ta może ulegać modyfikacji w zależności od stanu fizjologicznego (np. stopnia sprawności nerek, gorączki- wówczas wzrasta zapotrzebowanie na płyny), aktywności fizycznej czy wieku.

Objawy niedoboru wody:

- wzmożone pragnienie
- wysychanie jamy ustnej rozdrażnienie
- bezsenność
- osłabienie sił fizycznych
- zaburzenia koordynacji ruchów
- zmniejsza się ilość wydalanego mocz
- ograniczone wydalanie potu

Nasz rynek obfituje w różnego rodzaju wody. Najlepiej wybierać te bez dodatku cukru i sztucznych słodzików, ponieważ nie stanowią dodatkowego źródła kalorii w naszej diecie oraz szybciej gaszą pragnienie.

Podział wód w zależności od ilości minerałów w niech zawartych

Wody o znacznym stopniu mineralizacji, to wody wysokozmineralizowane (1500-4000 mg/l) np. MultiVita, Muszyna, Muszynianka, Piwniczanka. Można nimi uzupełniać niedobory np. magnezu czy wapnia.

Kolejne, to wody średniozmineralizowane (500 -1500 mg/l). Można je pić w dowolnej ilości, są dobre dla ludzi w każdym wieku. Zawierają znaczne ilości magnezu i wapnia. Np. Arctic, Cisowianka, Nałęczowianka, Ustronianka.

Niewielka ilość minerałów znajduje się w wodach źródlanych (od 0 do 500 mg/l), np. Kropla Beskidu, Krynica Górska, Nestle Aquarel, Żywiec zdrój.

Kolejna grupa wód, to wody stołowe tz. wody źródlane wzbogacone w konkretne minerały. Np. woda magnezowa, Zamościanka. Wody lecznicze, których ogólna mineralizacji wynosi powyżej 4000 mg/l, to np. Franciszek, Jan, Józef, Słowianka. Spośród wszystkich wód wyróżniają się największym stopniem mineralizacji.

Wybór odpowiedniej dla nas wody jest związany np. zapotrzebowaniem naszego organizmu. Większości z nas dla prawidłowego funkcjonowania i zaspokojenia potrzeb wystarczy woda średniozmineralizowana.

Więcej na www.diet-coaching.xaa.pl
Dietetyk Patrycja Sankowska
Trwa ładowanie komentarzy...